Легальне цитування творів

Коротка цитата в соцмережі нікому не зашкодить, а от створення збірки або веб-сайту, що складається з чужих робіт порушує низку юридичних питань. Саме час визначити усі нюанси цитування та особливості авторського права, які можуть заважати у роботі. Щоб розібратися у аспектах цитування, запитайте себе:

1. Наскільки давня цитата?

Якщо цитата вперше опублікована до 1923 року, вона вже «загальнодоступна». Наприклад, цитування Шекспіра і Конфуція. Винятком є товарні знаки і рекламні гасла: права на них дійсні доки використовується товарний знак. Однак не забувайте вказувати їх належність.

2. Наскільки далека від оригіналу?

Короткі цитати мають загальне правило — вони не захищені авторським правом, оскілки занадто малі, аби містити достатньо оригінальний вислів. Немає правил щодо кількості слів, тож багато загальновідомих віршів і піснень не потрапляють до цієї категорії.

3. Мета використання?

Деякі варіанти цитування творів, захищених авторським правом, дозволено згідно з доктриною добросовісного використання. Це користування захищеними авторським правом матеріалами з освітньою метою, для новинного звіту, коментаря, дослідження і критики. На що звернути увагу:

  • Чи є це комерційним проектом?
  • Чи ваша робота надає цитованим текстам нового сенсу?
  • Використання неопублікованих творів менш імовірно вважатимуть добросовісним.
  • Чи виправдані обсяг використаної цитати та її зміст щодо оригінальної роботи загалом?
  • Вирогідність використання на потенційному ринку або вартість цитованих робіт, захищених авторським правом.

Якщо, окрім цитат, ви додаєте анотації, які аналізують розвиток теми у часі, тоді цитати можна вважати справедливо використаними. Гімни та молитви можуть бути захищені авторським правом,  як і будь-які інші твори, якщо вони були написані за останні 100 років.

Найбезпечніший шлях — отримати дозвіл від власників на цитування. З цим вам допоможуть експерти з питань авторського права.

Джерело: Helen Sedwick. How to Legally Use Quotations in Your Book. BookDesigner
Опубліковано: 29.08.2016 р.
Зреферувала: Надія Гаркуша

Поширте у соціальних мережах:

One thought on “Легальне цитування творів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *