Як зменшити кількість плагіату в еру цифрового самвидаву

Плагіат

В цифрову епоху будь-хто може завантажити свою книгу на Амазон, заявивши, що це його книга. Проте деякі «книги» копіюються слово в слово, інші адаптовані лише до програм, що перевіряють наявність плагіату. Водночас скопійована книга часто може гуляти в просторах інтернету протягом декількох місяців, перш ніж хтось виявить, що це плагіат.

Плагіат старий, як світ

Плагіаторство було зафіксоване ще до винайдення інтернету. Перший випадок плагіату трапився в 80 році нашої ери. Римський військовий поет Мартіал написав вірш, у якому викрив плагіатора, назвавши його «plagiarus» (з латини «злодій»).

Незважаючи на перші спроби боротьби з плагіатом, плагіаторство залишається поширеною практикою. Кажуть, що Шекспір копіював усі сюжети. Навіть Томас Джефферсон скопіював чимало положень у Джона Локка для створення Декларації Незалежності. Проте винахід інтернету полегшив людям займатися плагіаторством.

Розв’язання проблеми

Попри існування програм для перевірки плагіату видавничі платформи не мають системи виявлення вкрадених книг. До того ж ці платформи створюють тиск на авторів, який стимулює інколи до плагіату. Оскільки в рейтинг потрапляють автори, які регулярно створюють нові книги.

До того ж видавничі компанії не несуть юридичну відповідальність, якщо вони погоджуються видалити викрадений контент. Це також потребує часу, тому підроблені книги можуть залишатися на сайтах протягом кількох місяців, перш ніж їх буде видалено остаточно.

Багато авторів та читачів вважають, що самвидавчі видавничі компанії повинні нести відповідальність за контент, який поширюється на їхніх платформах. Наприклад, вони не повинні отримувати прибуток з плагіату. Вони мають нести відповідальність за дотримання авторського права, як звичайна видавнича компанія.

Як уникнути плагіаторства

Щоб запобігти плагіату, потрібно обов’язково зареєструвати авторські права на свою оригінальну роботу. Наприклад, надрукувати свою роботу та завірити примірники нотаріально. Так буде легко довести свої права на твір. У США існує ще один спосіб захистити авторські права — зареєструватися в Бюро авторських прав. Або ж варто попросити своє видавництво запровадити програми забезпечення для виявлення плагіату на основі раніше опублікованих книг.

Джерело: Adam Ellis. How to Reduce Plagiarism in the Era of Self-Publishing. Steuben Press.

Опубліковано: 16 грудня 2018 р.
Зреферувала Діана Сяркі.

Читайте також: Поширені правові виклики видавців

Поширте у соціальних мережах:

2 коментаря до “Як зменшити кількість плагіату в еру цифрового самвидаву

  1. Сповіщення: Тенденції самвидаву 2019 року: стильові та жанрові особливості

  2. Сповіщення: Amazon позивався через фальшиві огляди електроних книг

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *