Поширені правові виклики видавців: авторське право

поширені правові виклики видавців

Проблемні моменти з авторським правом

  1. Aвторські права. Видавці отримують авторські права на текст двома способами: частина купує всі виключні права; частина вважає за краще бути правонаступниками авторських прав. Найголовніше, що видавці визнають право авторів на повернення авторських прав, коли книги виходять з друку, а також право на суміжні права, що дозволяють авторам використовувати свій твір для кіно/телебачення, театру та електронних публікацій.
  2. Процедури авторського права. Щоб захистити свої авторські права, видавці мають повідомляти про них, використовуючи міжнародний символ авторського права ©, дату публікації та ім’я власника авторських прав. У разі видання вагомих публікацій варто зареєструвати авторські права на ім’я власника. Реєстрація авторських прав є необхідною умовою для пред’явлення позову за порушення авторського права. Саме реєстрація уможливлює право на відшкодування збитків та адвокатських платежів за порушення позову, що відбулися після реєстрації (або після публікації, якщо робота зареєстрована протягом трьох місяців після публікації).
  3. Ліцензії на авторське право. Перш ніж видавець надасть ліцензії третім особам, він повинен переконатися, що володіє правами, які ліцензує. Видавцям варто також подбати, щоб ліцензіатові не надавалося більше прав, ніж передбачено. Тому переконайтеся, щоб ліцензії було надано виключно на підставі письмових ліцензійних угод, де чітко прописано інформацію про ліцензіата, його права, термін дії ліцензії.
  4. Захист від правопорушень. Видавець має простежити за впровадженням процедур та навчанням персоналу за дотриманням авторського права третіх осіб. Це передбачає перевірку авторських рукописів на плагіат та отримання захисних гарантій від авторів, які підтверджують, що проблем немає. Варто пам’ятати, що автори не завжди адекватно реагують на такі умови. Проте вони зобов’язані відшкодувати видавцям за порушення прав третіх осіб. Зокрема, мова йде про гарантію того, що автори не включили захищені авторським правом матеріали без дозволу третьої сторони.
  5. Цифрове використання. Право на випуск книги не передбачає публікацію електронної книги. Підписуючи контракт, сторони мають зафіксувати авторське право видавця на електронні та мультимедійні права автора.

Проблемні моменти з договорами

  1. Контракт на випуск видань. У контрактах з авторами потрібно зафіксувати право видавця на затвердження остаточної версії видавничого оригіналу, редагування, назви та обкладинки в консультації з автором. З іншого боку, договір має чітко визначити відповідальність видавця про власні редакційні та видавничі обов’язки. Справедливість у комунікації з авторами допомагає уникати конфліктів, що можуть довести до суду. Варто пам’ятати про доречність прав, які вимагає видавець. Якщо він не має наміру використовувати, до прикладу, права на кіно і телебачення, то не треба вимагати їх від автора. Оскільки він може сприйняти це як посягання на його авторське право і прибутки.
  2. Ліцензійні договори. Продаж суміжних прав третім особам може бути вагомим джерелом прибутків для видавця. Щоб уникнути зловживань ліцензіатом та можливої конкуренції, видавцям варто розробити чіткі договори.
  3. Договір на дистрибуцію. Видавці мають переконатися, що у договорі не зафіксовано мінімальні вимоги до продажів та прибутків. Важливо обережно сформувати політику знижок так, щоб і дистриб’ютори, і автори отримували справедливі виплати. Оскільки збільшення роялті авторові або знижки дистриб’юторові відбувається шляхом урізання виплат одній зі сторін, зокрема і видавця.

Дифамація, порушення конфіденційності та публічності

  1. Поширення недостовірної інформації про особу. Щоб уникнути таких проблем, часто адвокати ретельно оглядають твір перед тим, як його почнуть готувати до друку. Це робиться з метою обґрунтування підстав для публікації проблемних моментів та відхилення авторських рукописів, що порушують ці права.
  2. Права конфіденційності. Це стосується видавців, що займаються випуском газет, журналів. Варто пам’ятати про конфіденційність деякої інформації, зокрема медичної, фінансової чи іншої особистої інформації, та вилучати її з публікації. Краще завжди переконатися, що ви не порушуєте право, ніж з’ясовувати стосунки в суді.
  3. Права публічності. Публічні особи мають право на позов у разі наклепу, порушенні конфіденційності. Тому видавці мають переконатися, що їхні працівники знаються на цьому та зможуть виявити потенційні проблеми в рукописах.

Джерело: Howard G. Zaharoff. Common Publishing Legal Issues and How To Avoid Them. Morse, Barnes-Brown & Pendleton.
Опубліковано: 5 січня 2005 р.
Зреферувала: Діана Сяркі

Читати також: Як книговидавці та автори можуть захистити свої права за кордоном?

Поширте у соціальних мережах:

One thought on “Поширені правові виклики видавців: авторське право

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *