Робота на карантині: у Тбілісі видавці терміново звертаються по допомогу до уряду

Пророкуючи збиток у 3,8 млн доларів до кінця травня, Грузинська асоціація видавців та книгорозповсюджувачів надає перелік дев’яти першочергових запитів до уряду.

Нещодавно Британська асоціація видавців звернулася до уряду Великої Британії з переліком заходів, які могли б допомогти підтримати та посилити видавничі компанії під час пандемії COVID-19. Грузинська асоціація видавців та книгорозповсюджувачів у листі до уряду Саломеї Зурабічвілі висунула свій перелік вимог. Асоціація також повідомила про деякі тривожні статистичні дані: загальні збитки видавничої справи досягли «дуже небезпечних показників для нашого малого сектору і становлять 6 млн грузинських ларі (1,9 млн доларів)». Причиною цього є закриття книжкових крамниць в умовах надзвичайної ситуації. «Видавці фактично були позбавлені можливості працювати» – зазначено у листі. До того ж очікується, що поточні збитки збільшаться вдвічі до кінця травня (після проведення віртуального книжкового ярмарку у Тбілісі).

Гванца Джобава, голова Асоціації та член виконавчого комітету Міжнародної асоціації видавців, каже про це так: «На початку квітня також заборонили продажі в інтернеті, що позбавило видавців єдиного джерела доходу, який залишився. Незважаючи на те, що в Грузії онлайн-торгівля офіційно була відновлена 27 квітня, більшість наших видавців досі не має чітких інструкцій, що робити». Вона також вважає, що ця складна ситуація може зруйнувати грузинську видавничу галузь, якщо не буде вжито відповідних заходів, а уряд не надасть фінансової підтримки.

Першочергові запити Грузинської асоціації видавців та книгорозповсюджувачів до уряду:

  1. Повне звільнення від корпоративного та особистого податку на прибуток видавців та розповсюджувачів книг протягом шести місяців. Винятки стосуються працівників повного та неповного робочого часу, а також суми доходів від оренди.
  2. Допомога уряду в безвідсоткових довгострокових позиках для професіоналів видавничої справи. Після закінчення кризи, більшість видавців Грузії буде потребувати додаткового фінансування для продовження своєї діяльності.
  3. Зниження відсоткової ставки за поточними кредитами та довгострокові пільгові періоди. Важливо також з допомогою уряду переглянути високі відсоткові ставки для організацій видавничого сектору.
  4. Невеликим видавництвам необхідні гранти у межах від 2000 до 5000 ларі (від 625 до 1562 доларів). Асоціація видавців та книгорозповсюджувачів Грузії готова за взаємною згодою співпрацювати з Будинком письменників Грузії для розробки та реалізації цього проєкту.
  5. Проєкт оновлення книжкових фондів для бібліотек, заснований на збільшенні державного фінансування. Це традиційний проєкт Грузинської асоціації видавців та книгорозповсюджувачів, який є важливим для видавничої справи в умовах пандемії. Асоціація готова здійснити його дистанційно влітку. Тому необхідно збільшити державне фінансування цього проєкту, щоб забезпечити у майбутньому допомогу видавцям, бібліотекарям і читачам.
  6. Збільшення державного фінансування Тбіліського міжнародного книжкового ярмарку, щоб зменшити витрати учасників. Цей ярмарок – одне з найважливіших джерел доходу для видавців та книгорозповсюджувачів (наразі запланований на 24-27 вересня). Оскільки довелося перенести його на кінець вересня, ми вважаємо, що фінансове становище учасників буде настільки складним, що в них виникнуть серйозні труднощі навіть під час сплати фестивальної оренди.
  7. Відновлення перекладацького ґранта від Будинка письменника Грузії. Ми закликаємо Будинок письменника продовжити надавати свій перекладацький ґрант. Це сприяє перекладу іноземної літератури.
  8. Підтримка грузинських авторів та забезпечення освітою усіх, хто цього потребує. Асоціація вважає, що необхідно надавати видавцям та сучасним грузинським авторам державну підтримку. Один із багатьох можливих сценаріїв – купівля державними установами останніх творів місцевих авторів. Придбані книги повинні розповсюджуватися серед програм для жінок та неповнолітніх, регіонів національних меншин, притулків для жертв насильства, регіональних шкіл тощо.
  9. Підтримка видавців шкільних підручників. У Грузії всі шкільні підручники друкуються виключно однією друкарською організацією. Місцеві видавці вимагають права друкувати власні підручники, і це важливо. Така можливість приведе до розподілу державних коштів для численних невеликих видавництв, а не для однієї організації, яка має дозвіл на друк. І це може допомогти врятувати видавничу справу та її працівників. 

Джерело: https://publishingperspectives.com/2020/05/coronavirus-worklife-in-tbilisi-publishers-appeal-to-government-for-help-covid19/

Дата звернення: 19.05.2020

Переклала та зреферувала: Валентина Лялько 

Читайте далі: Ілон Маск розказав про серію книжок, що надихала його

Поширте у соціальних мережах:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *