Білорусь перебуває під сильним впливом російського книжкового ринку. На полицях книгарень наразі лежать книжки від провідних російських видавництв. Втім у Білорусі все ж таки є своя невеличка система, що об’єднує видавців.
Білоруська бібліотечна асоціація (біл. Беларуская бібліятэчная асацыяцыя) — найдавніша державна організація, яка контролює всі бібліотеки в країні. Вона була створена 1992 р., щоб підтримувати бібліотечних працівників та сприяти розвиткові бібліотечної справи.
Діяльність
- Контролюють стан бібліотек.
- Відповідають за наповненість книжковою та журнальною продукцією.
- Надають допомогу бібліотечним робітникам.
- Стежать за тим, щоб навчальна література діставалась навчальних закладів.
Асоціація видавців регіональної преси (біл. Аб’яднаныя Масмедыі) — єдина недержавна організація, яка сприяє розвиткові приватних видавництв. Була створена 2009 року, налічує близько 13 друкованих ЗМІ з різних регіонів країни.
Діяльність
- Надають юридичну та фінансову підтримку.
- Проводять майстер-класи, семінари.
- Не дають державі придушити приватний бізнес.
Білоруська книга за кордоном
Білоруська діаспора дуже піклується про розвиток книгодрукування білоруської літератури. Найпотужнішими білоруськими книговидавцями виявились діаспори в Росії, Литві, Північній Америці та Канаді, Франції, Польщі.
- Найбільше білоруське видавництво в еміграції є у США. З 1997 до 2010 року воно видало понад 830 книг та брошур, 62 періодичні видання.
- Найпопулярнішим місцем книговидання є Литва, адже багато незалежних організацій, які зазнали гніту в Білорусі, були вимушені переїхати саме туди. Багато книжок та журналів місцеві білоруси друкують на базі Європейського гуманітарного університету, який розпочав свою роботу в Мінську, але потім був змушений припинити свою роботу на території країни та переїхати до Вільнюса.
- Найбільше релігійних книжок білоруською мовою видають у Франції (переважно для православних) та в Ізраїлі ( для іудеїв).
- Найбільший збут білоруських книжок, як не дивно, у Росії. Білоруська діаспора співпрацює з багатьма університетами Росії, тому регулярно передає в бібліотеки свої книжки.
Книжкове життя
Вплив Росії відчутний у всьому. Наприклад у тому, що Білорусь майже не має своїх визначних книжкових фестивалів, а бере участь у російських книжкових виставках, рідше у європейських. Проте є декілька національних книжкових подій. Серед них:
- «Город и книги» — найбільший білоруський книжковий фестиваль (Мінськ)
- Bookids FEST — дитячий книжковий фестиваль ( Могильов)
Найбільші та найпопулярніші видавництва:
- Харвест
- Беларусь
- Беларусская наука
- Мастацкая література
А найпопулярнішими книжковими розповсюджувачами є:
- biblio.by
- Читатель
- Booklover
- Книжній клуб
Джерела: Президентская библиотека Республики Беларусь, Белорусский государственный университет культуры и искусств, Белорусская библиотечная ассоциация, Belarus.by
Опубліковано 17 березня 2019 р.
Зреферувала Ольга Кивлюк
Читайте також: ВидРа мандрує: Туреччина