Як підготуватися до самвидаву: редагування

Автор, який готується видавати свою книгу сам, має впевнитися, що його текст є максимально грамотним. Редактор у цьому випадку — незалежний ресурс, який допоможе книзі мати професійний, а не аматорський вигляд.

Хороший старт

Обов’язково поспілкуйтеся з іншими авторами, попросіть їх оцінити декілька глав вашої книги. Не забудьте, що ви теж маєте дати їм щось натомість.

Напишіть короткий виклад. Це не реклама книги, а короткий виклад головних сюжетних точок у межах однієї сторінки А4. Не бійтеся спойлерів, це дійсно допомагає побачити усі сильні сторони сюжету. Читається він важко чи нудно? Чи може у сюжеті є діри? Можливо, ви просто неправильно написали виклад, а може вам варто повернутися до роботи над книгою.

Коли ви відчуєте, що задоволені своєю книгою, саме час шукати редактора.

Види редакторів

Сформулюйте для себе, які вимоги ви маєте до свого редактора.

Якщо ви хочете, щоб у книзі попрацювали із сюжетом, діалогами, стилем оповіді та характером персонажів, тоді вам потрібен літературний редактор (structural or developmental editor).

Якщо вам потрібно підготувати книгу до видавання, тобто виправити пунктуаційні, граматичні, стилістичні тощо помилки коректор (copy-editor).

Їх робота може перетинатися, але у цілому редактор відповідає за широку картину, а коректор – за деталі. Якщо треба обирати когось одного з них, то варто звернутися саме до коректора, бо літературна правка може бути виконана у процесі обговорення з іншими авторами, а книга з помилками сприйматися серйозно ніколи не буде.

Як знайти собі правильного редактора

Пошукайте людей, які працювали над схожими проектами, запитайте про досвід інших самвидавів.

Редактор не завжди називає ціну за свою роботу на своєму сайті. Хтось бере оплату за кількість слів, а комусь треба побачити рукопис і зрозуміти загальний фронт робіт. Обидва підходи властиві справжнім професіоналам.

Редактор має задавати адекватні часові рамки і тверезо оцінювати обсяг роботи. Він має відредагувати невелику частину твору, щоб ви могли побачити, як він працює.

Не бійтеся запитувати та вмійте чітко пояснити, чого очікуєте від редакторської роботи.

Джерело: How to prepare for self-publishing — editing. DigitalBookWorld.
Опубліковано: 12 квітня 2018 р.
Зреферувала Маргарита Козлова.

Поширте у соціальних мережах:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *