Якого виду редагування Ви потребуєте?

редагування

Часто письменники плутаються з приводу різних типів редагування книжок. Навіть редактори не можуть точно погодитися, що має містити кожен тип. Визначення можуть змінюватися при кожному редагуванні й залежати від виду правок: виправлення лише очевидних помилок або зміна структури сюжету та персонажів.

Ми розглянемо чотири основні типи редагування: коректура, редагування тексту, лінійне редагування і редагування розвитку.

Коректура


На цьому етапі видавець (компанія або незалежний автор) заплатять комусь або попрацюють самі, щоб визначити остаточний варіант рукопису в форматі книжки. Це означає, що вже пізно вносити будь-які серйозні структурні зміни або видаляти абзаци й речення, оскільки це впливатиме на наступні вже опрацьовані іншими видами опрацювання сторінки.

Коректура відбувається наприкінці. Це остання перевірка перед друком книжки або, у випадку з електронними книгами, перед публікацією та залученням дистриб’юторів.

Із цієї причини коректура призначена для виправлення технічних і орфографічних помилок, а також невідповідностей, коли треба переконатися, що, наприклад, слово “коректура” завжди тлумачиться однаково, а не варіюється з “коректуванням” чи з чимось подібним.

У випадку з друкованими книгами коректори також шукають помилки у верстці видання, наприклад «висячі рядки» в абзацах.

Редагування копії


Це послідовне виправлення від слова до словосполучення, від словосполучення до речення тощо. Редактори перевірятимуть орфографічні помилки разом із граматичними, лінгвістичними та синтаксичними. Вони також звертатимуть особливу увагу на пунктуаційні особливості тексту.

Редактори працюють з копією авторського рукопису (звідси назва), зазвичай файлу Word, за допомогою додавання коментарів для пояснення будь-яких змін або внесення пропозицій. Потім автор може опрацювати кожну зі змін, прийняти чи відхилити їх одну за одною.

Тільки тоді, коли автор повністю задовольняється сюжетом, структурою історії, характеристиками персонажів тощо, рукопис готовий до інших видів редагування.

Лінійне редагування


Лінійне редагування – це інтенсивніше структурне опрацювання, яке фокусується на більш тонких аспектах мови – потоці ідей, елементах переходу, тоні та стилі. Лінійні редактори розширюють свої зусилля, щоб запропонувати зміни, зробити поради чіткішими та жорсткішими. Вони виправляють проблеми надмірності та багатослівності, одночасно вдосконалюючи абзацоподіл без повного переписування. Редактори опрацьовують рукопис, використовуючи цілісну методологію з оглядом ключових аспектів праці: розповіді, лексики, структури, характеристик, стилю тощо.

Редагування смислів


Таке виправлення означає, що книга набуває повного суттєвого структурного опрацювання. Це часто містить все, що пов’язане з коректурою та редагуванням копії, а також опрацювання основних елементів історії (у випадку з романом):

  • хронологія;
  • характеристика персонажів;
  • сюжет;
  • структура історії;
  • динаміка;
  • презентаційність;
  • маркетингова цінність.

Цей тип редагування відбувається рано, автор ще перебуває на стадії розробки. Твір ще буде переписуватися кілька разів, перш ніж редагування смислів можна буде вважати успішним і повністю завершеним.

Радимо переглянути про те, як добре писати

ДжерелоJim Depsey. What Type Of Book Editing Do You Need? And When? BookBaby Blog.
Опубліковано: 11 квітня 2016 р.
Зреферувала Катерина Біла.

Поширте у соціальних мережах:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *