Читати за ґратами: які книги дозволено ув’язненим і чому це важливо 

ув'язненим

Photo by Laika Notebooks on Unsplash

Доступ до тюремних бібліотек не такий, як до публічної бібліотеки: ув’язнених супроводжують до приміщення, а також контролюють, поки вони там перебувають. У Бразилії за кожну прочитану книжку скорочують термін покарання, а у США читання у в’язницях поготів хотіли заборонити. Розглядаємо право, що дають ув’язненим в Україні і світі, а також пояснюємо, чому воно важливе.

Які книги заборонено ув’язненим?

Встановлений законом США обсяг бібліотечного часу для кожного ув’язненого надзвичайно короткий: 30 хвилин на два тижні. У березні 2019 року у Вашингтоні вийшов наказ, що заборонив некомерційним організаціям дарувати в’язням книги. Під тиском громадськості заборона була скасована.  Натомість книжки можна придбати у торговців, які надсилають їх безпосередньо у в’язниці. Так уряд усунув ризик контрабанди, однак не розв’язав проблему браку видань чи доступу до бібліотек.

Прихильники строгого контролю над книгами для засуджених стверджують, що деяка інформація становить для них небезпеку. Проте повна заборона читання у в’язницях — порушення права на свободу слова.

Теоретично засудженим заборонені книги, що містять сексуальні сцени та оголені тіла. Через це під цензуру потрапляють безліч класичних художніх творів, підручники з малювання чи анатомії людини, а також журнали про мистецтво та історію мистецтв.

Проте на практиці ці межі часто порушуються. У 2011 році до переліку книг, заборонених американським в’язням, увійшло 12 000 видань.

Читати за ґратами: які книги дозволено ув'язненим і чому це важливо 
Photo by  Aaron Burden s on Unsplash

Чому це важливо?

Книги відіграють величезну роль у реабілітації в’язнів, забезпечують альтернативу навчанню. Доведено, що програми грамотності поліпшують поведінку засуджених та знижують рівня рецидивізму.

Оскільки в’язні відрізані від суспільства, доступ до книг нагадує їм про соціальний устрій, дає можливість досліджувати світ та почуватися долученим до суспільства. Книги дають можливість підготуватися до життя після в’язниці. Хоча за гратами свобода читання може бути менш актуальним питанням, ніж адекватна їжа, житло чи медичне обслуговування, воно ще є непорушним правом людини. 

Ситуація в Україні

Найбільша тюремна бібліотека України розміщена у Київському СІЗО, у ній майже 23 тис. видань. За словами ув’язнених, їм заборонено книги еротичного і порнографічного змісту. Книги систематично передають ув’язненим через віконце в двері камери.

Хто займається розповсюдженням книг ув’язненим

На відміну від України, у США є безліч благодійних організацій, які працюють над тим, щоби забезпечити постачання книг у в’язниці. Серед них проєкти:

  • Books to Prisoners
  • Prisoners Literature Project
  • Prison Book Program
  • Books Through Bars
  • Women’s Prison Book
  • LGBT Books to Prisoners
  • Inside Books Project
  • Book inside

Джерела: https://bookriot.com/2020/03/30/importance-of-the-prison-library/

Дата звернення: 13.04.2020

Переклала та зреферувала: Елен Манукян

Поширте у соціальних мережах:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *