Все ще тут, все ще квір: книжки від ЛҐБТ+ видавництв 2020

ЛҐБТ+ видавництво має свою історію, і багато у чому це історія незалежних видавців, які розповідали про життя ЛҐБТ+ спільноти задовго до того, як великі компанії почали докладати до цього зусилля. Тепер, коли видавнича справа прийняла ЛҐБТ+ як частину життя, доля та функція цих малих видавців заслуговує уваги. Якій меті вони служать і чим відрізняються від своїх більших конкурентів, тепер, коли всі, так би мовити, відчинили шафу?

Незалежні видавці, а також ті, хто більше зосереджується на маргіналізованих спільнотах, вважають себе аналогом великих видавців. Саме існування ЛҐБТ+ книжок вже нікого не дивує. Однак вони мають унікальну читацьку аудиторію та вибудовують власні стосунки з книжковими магазинами.

Різні місії

У 2012 році за пропозицією бібліотекарів видавництво Arsenal Pulp почало публікувати ЛҐБТ+ книжки для підлітків читачів, а 2016 року почали публікувати їх для дітей. За останні 10 років серед бібліотекарів та видавців спостерігається щораз більше усвідомлення, що «ці книжки не тільки важливі, але й насправді рятують життя маленьких дітей».

Видавництво Arsenal Pulp Press також підтримує список для дорослих. Цього року вийдуть такі книжки:

  • We Had No Rules, Corinne Manning’s («У нас не було правил», Корін Меннінг) — збірка оповідань, що містить квір-персонажів. Реліз у травні;
  • Vanishing Monuments, John E. Stintzi («Памятки, що не зникають», Джон Е. Стінці) — роман про небінарного фотографа, який, як і автор книги, є небінарним. Реліз у травні;
  • The Home Stretch, George K. Ilsley («Фінішна пряма», Джордж К. Айслі) — перша книжка автора у жанрі нонфікшн, де він пише про свої стосунки з батьком.

Ще одне нове видавництво — Topple Books, що існує за підпримки Amazon Publishing. Topple Books спеціалізується на книжках про жінок кольору («women of color») та людей, які ідентифікуються як квіри чи небінарні. Їхня нова книжка:

  • Raising Them, Kyl Myers («Виховуючи їх», Кіл Маєрс) — розповідь про досвід автора виховання дитини без гендеру. Реліз у вересні.

Достатньо квір?

Незалежно від того, чи видавець зосереджується на ЛҐБТ+-спільноті, або ширше на маргіналізованих спільнотах, він повинен сформулювати критерії, за якими оцінювати видання. Що належить, а що ні? Наскільки зосередженою на проблемах ідентичності має бути книга? Що робити, якщо книга має персонажів-квірів, але їх написав гетеросексуальний автор? Чи може книга, як багато хто говорив про Піта Буттігієга, бути ґейською але недостатньо ґейською?

Ось назви видавництва Interlude Press:

  • Tack & Jibe, Lilah Suzanne («За вітром і проти», Лайла Сюзан) — романтична комедія лауреатки літературної премії Ламбда. Реліз у липні;
  • The Summer of Everything, Julian Winters («Літо всього», Джуліан Вінтерс) — підліткова історія про підлітка на ім’я Уеслі, який ще тільки має усвідомити, що закохався у найкращого друга Ніко. Реліз у вересні.

Видавництво Bold Strokes пропонує такі назви:

  • Drawn, Carsen Taite («Намальована», Карсен Тейт) — лесбійський романтичний трилер. Реліз у червні;
  • The Holiday Detour, Jane Kolven («Відпустка», Джейн Колвен) — квір-романтична комедія за участі нонбінарного персонажа. Реліз у вересні;
  • The Dubious Gift of Dragon Blood, J. Marshall Freeman («Сумнівний дар крові дракона», Джей Маршал Фрімен) — підліткова фентезійна ґей-історія. Реліз у грудні.

Президентка Bold Strokes Лен Берот вважає, що навіть коли культура ЛҐБТ+ стає щораз більш масовою, ЛҐБТ+-видавництва ще повинні працювати над тим, щоб знаходити своїх читачів, і читачам все одно доведеться працювати, щоб їх знайти. «На цей момент розвитку квір’янського видавництва, — каже вона, — нас все ще мають відкривати».

Читайте також: Ефективність людських ресурсів: бізнес-книги 2020

Джерело: Still Here, Still Queer: LGBTQ Books 2020. Publshers Weekly
Дата звернення: 15.05.2020
Переклала та зреферувала: Марія Кудрей

Поширте у соціальних мережах:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *