У Фінляндії бібліотеки популярніші за кінотеатри. Такий феномен слугує справжнім прикладом для усіх країн світу, але секрету ніякого немає. Дослідивши неймовірний фінський досвід, Видра поспішає надихнути ним й Україну.
Коли ви востаннє відвідували бібліотеку?
У Фінляндії з високою вірогідністю відповіли б: щонайбільше два тижні тому. Справа в тому, що у них бібліотеки доступні всім і кожному, а саме: вони безкоштовні, обладнані для людей з обмеженими можливостями та їх дуже багато. Навіть «дуже-дуже», адже ми говоримо про 872 бібліотеки у країні, територія якої вдвічі менша за українську, а переважна більшість населення якої проживає у великих містах – тобто на лише 5 % земель. Таким чином, фіни, які мешкають у 20 хвилинах від роботи, дорогою обов’язково проходять хоча б одну бібліотеку.
Проблема застарілості читалень

Можна любити читати та виправдовувати низьку відвідуваність бібліотек людським фактором, проте сьогодення справді не часто дозволяє просто сісти і читати. І навіть тут Фінляндія продемонструвала приклад, як традиції йдуть в ногу з динамікою суспільства. Фінські бібліотеки еволюціонували у дійсно круті заклади для проведення дозвілля: туди ходять з дітьми, із друзями і навіть на ділові зустрічі. У цьому сенсі їх можна порівняти з нашими кав’ярнями: вони скрізь і вони є універсальним місцем, щоб провести час.
Самі заклади безкоштовні, але додатково можна, наприклад, забронювати кімнату для відпочинку, відвідати диджиталізовані зали, у яких проводять лекції та конференції, кінозали, медіа майстерні (просунуті версії наших комп’ютерних зал) або звукоізольовані зали з ігровими консолями. Власне, у фінській бібліотеці точно не сумуватимеш.
Популяризація читання
Цікаво, але попри перше місце з читання у світі, у Фінляндії немає книжкової пропаганди. Є реклама, промоакції до виходу книжок, але на каналах не крутять жодних кадрів селебріті з книжками. Це свідчить про те, що читання не треба пропагувати – для них це щось подібне до рутинного вмивання рук після вулиці. Самі фіни розповіли нам, що такий спосіб мислення виховується змалку. Детальніше зупинимося на мобільних бібліотеках.

Почнемо з того, що це – транспортний засіб, який використовують в якості бібліотеки на колесах. Вони транспортують книги у віддалені місця, периферії, у будинки пенсіонерів, лікарні, при яких немає бібліотек, тощо. Крім того, це – дуже зручний засіб для організації бібліозаходів за межами бібліотеки. Це активно практикують у Фінляндії й донині: до прикладу, у Гельсінки мобільні бібліотеки їздять до початкових шкіл та дитячих лікарень, і аніматори у костюмах проводять лекції, конкурси тощо, у цікавий спосіб популяризуючи читання серед дітей. Ще книжкові автобуси мають сталі місця зупинок, де раз на тиждень їх можуть відвідати читачі.

До речі, перша у Фінляндії бібліотека на колесах виїхала на маршрут в 1913 році, і тоді, окрім автотранспорту, книгомобілі у світі користувалися ще й такими засобами пересування як велосипеди, човни та потяги, а також слони, верблюди, коні, мули та віслюки. Сьогодні бібліотеки на колесах зустрічаються трохи більш рідко, однак не тому, що люди їх не відвідують, а виключно через питання фінансів.
Тож, можемо спостерігати, що перше місце у рейтингу читаючих країн – це ніяк не заслуга влади чи окремих посадовців. Усе це – цілком і повністю заслуга ментальності й виховання нації, а отже, усе в руках кожного громадянина – кожного з нас. Читайте й ще раз читайте!
Джерела:
- https://minedu.fi/documents/1410845/4150031/Library+services/65df0ce2-685f-4c3c-9686-53c108641a5c/Library+services.pdf
- https://www.oodihelsinki.fi/en/
- https://tilastot.kirjastot.fi/orgs=2%2C449%2C536%2C557%2C578%2C598%2C604%2C613%2C630%2C634%2C638%2C654%2C661&years=2018&stats=1%2C33%2C100%2C101%2C104%2C107%2C108%2C109%2C110%2C111%2C112%2C115%2C183#results
Дата звернення : 03.12.2019
Зреферували та переклали: Валерія Ткаченко і Лана Соколюк
Також буде цікаво дізнатися як Британія допомагає долати кризу малим видавництвам.
Сповіщення: Люди книги Хорватії