Як Фінляндія підтримує популярність бібліотеки у сучасному світі?

У Фінляндії бібліотеки популярніші за кінотеатри. Такий феномен слугує справжнім прикладом для усіх країн світу, але секрету ніякого немає. Дослідивши неймовірний фінський досвід, Видра поспішає надихнути ним й Україну.

Коли ви востаннє відвідували бібліотеку?

У Фінляндії з високою вірогідністю відповіли б: щонайбільше два тижні тому. Справа в тому, що у них бібліотеки доступні всім і кожному, а саме: вони безкоштовні, обладнані для людей з обмеженими можливостями та їх дуже багато. Навіть «дуже-дуже», адже ми говоримо про 872 бібліотеки у країні, територія якої вдвічі менша за українську, а переважна більшість населення якої проживає у великих містах – тобто на лише 5 % земель. Таким чином, фіни, які мешкають у 20 хвилинах від роботи, дорогою обов’язково проходять хоча б одну бібліотеку.

Проблема застарілості читалень

інфографіка бібліотеки

Можна любити читати та виправдовувати низьку відвідуваність бібліотек людським фактором, проте сьогодення справді не часто дозволяє просто сісти і читати. І навіть тут Фінляндія продемонструвала приклад, як традиції йдуть в ногу з динамікою суспільства. Фінські бібліотеки еволюціонували у дійсно круті заклади для проведення дозвілля: туди ходять з дітьми, із друзями і навіть на ділові зустрічі. У цьому сенсі їх можна порівняти з нашими кав’ярнями: вони скрізь і вони є універсальним місцем, щоб провести час.

Самі заклади безкоштовні, але додатково можна, наприклад, забронювати кімнату для відпочинку, відвідати диджиталізовані зали, у яких проводять лекції та конференції, кінозали, медіа майстерні (просунуті версії наших комп’ютерних зал) або звукоізольовані зали з ігровими консолями. Власне, у фінській бібліотеці точно не сумуватимеш.

Популяризація читання

Цікаво, але попри перше місце з читання у світі, у Фінляндії немає книжкової пропаганди. Є реклама, промоакції до виходу книжок, але на каналах не крутять жодних кадрів селебріті з книжками. Це свідчить про те, що читання не треба пропагувати – для них це щось подібне до рутинного вмивання рук після вулиці. Самі фіни розповіли нам, що такий спосіб мислення виховується змалку. Детальніше зупинимося на мобільних бібліотеках.

бібліотеки
Бібліотека Oodi в Гельсінки

Почнемо з того, що це – транспортний засіб, який використовують в якості бібліотеки на колесах. Вони транспортують книги у віддалені місця, периферії, у будинки пенсіонерів, лікарні, при яких немає бібліотек, тощо. Крім того, це – дуже зручний засіб для організації бібліозаходів за межами бібліотеки. Це активно практикують у Фінляндії й донині: до прикладу, у Гельсінки мобільні бібліотеки їздять до початкових шкіл та дитячих лікарень, і аніматори у костюмах проводять лекції, конкурси тощо, у цікавий спосіб популяризуючи читання серед дітей. Ще книжкові автобуси мають сталі місця зупинок, де раз на тиждень їх можуть відвідати читачі.

інфографіка бібліотеки

До речі, перша у Фінляндії бібліотека на колесах виїхала на маршрут в 1913 році, і тоді, окрім автотранспорту, книгомобілі у світі користувалися ще й такими засобами пересування як велосипеди, човни та потяги, а також слони, верблюди, коні, мули та віслюки. Сьогодні бібліотеки на колесах зустрічаються трохи більш рідко, однак не тому, що люди їх не відвідують, а виключно через питання фінансів.
Тож, можемо спостерігати, що перше місце у рейтингу читаючих країн – це ніяк не заслуга влади чи окремих посадовців. Усе це – цілком і повністю заслуга ментальності й виховання нації, а отже, усе в руках кожного громадянина – кожного з нас. Читайте й ще раз читайте!

Джерела:

Дата звернення : 03.12.2019

Зреферували та переклали: Валерія Ткаченко і Лана Соколюк

Також буде цікаво дізнатися як Британія допомагає долати кризу малим видавництвам.

Поширте у соціальних мережах:

1 коментар до “Як Фінляндія підтримує популярність бібліотеки у сучасному світі?

  1. Сповіщення: Люди книги Хорватії

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *