Люди книги Хорватії

Історія книги у Хорватії

Книги у Хорватії є дуже популярним аспектом життя. Найбільшою подією в Хорватії є книжковий ярмарок у Пулі. Книжковий ярмарок у Пулі — це захід, започаткований у 1995 році директором ярмарку Магдалиною Водопією (Magdalena Vodopija) з її батьком та колишнім чоловіком. Створений після балканських війн в історичному місті Пула, цей книжковий ярмарок став одним з найважливіших зібрань для книголюбів та авторів у Хорватії. Відбувається 29 листопада.

Щорічно на книжковому ярмарку представлено понад 300 видавництв з Хорватії та регіонів; його відвідують понад 60000 шанувальників книги. Особливим заходом на ярмарку є зустрічі з авторами  —  «Сніданок з авторами», де презентуюють найкращі книги Хорватії. Щодня під час виставки продавалося близько 1500 книг. Цього року у дискусіях зосередили увагу на темі свободи. Сьогодні це найбільший фестиваль письменників Південно — Східної Європи.

Виставка присвячена історії книги в Україні «Хорватські видання 17-19 століть»

На виставці вперше можна буде побачити літургійні видання призначені для католиків — «глаголяшів», які до поч. ХХ ст. використовували для богослужінь глаголичні тексти і народну хорватську мову, а також глаголичні книги, видані у Римі та видання ХІХ століття із фондів Наукової бібліотеки Національного музею у Львові, які презентують видавничу діяльність найдавніших хорватських культурно — просвітницьких установ – «Матиці» і Товариства святого Єронима. Загальний квиток – 50 грн, для студентів – 20,00 грн., для учнів, пенсіонерів – 10,00 грн. Планується у квітні.

Мережа бібліотек

У Хорватії не дуже розвинені книжкові асоціації, але існує велика мережа бібліотек, що включає одну національну бібліотеку, 200 публічних, понад 1 тисячу шкільних і 6 університетських. Національна бібліотека в Загребі – перша національна бібліотека Хорватії, яка була заснована в 1607 році. У ній зберігається понад 3 мільйони найменувань, у тому числі й рукописні книги Х століття, твори аудіовізуального мистецтва та графіка. Тут працює цікавий онлайн — сервіс «Спитай у бібліотекаря», через який здійснюється взаємодія бібліотек на національному і міжнародному рівнях. Проводяться освітні програми для користувачів бібліотек, щотижневі воркшопи та презентації.

Топ 3 хорватських книги на воєнну тематику

Хрвоє Качіч «Хорватський прорив»  —  книга відомого хорватського дипломата і громадського діяча дозволить українському читачеві ближче ознайомитися з непростими і часом трагічними сторінками історії Хорватії ХХ століття. Хрвоє Качіч став свідком розпаду федеративної Югославії та ескалації збройного протистояння на Балканах, був учасником боротьби за визнання незалежності Хорватії провідними світовими державами. Автор ділиться своїми особистими враженнями та спогадами.

Славенко Дракуліч «Вони б мухи не скривдили» та Іво Брешан «Астарот»  —  книги хорватських авторів Славенки Дракуліч та Іво Брешана розкриють повну картину історії колишньої Югославії.

Зоран Жмирич роман «Блокбастер»  —  роман присвячений подіям, що відбувалися у Хорватії у 1991–1995 роках. Книжка розповідає про невелику групу людей, підрозділ, віком від 20 до 30 років, які несподівано опинилися на війні. Найцікавіше те, що цього року на Книжковому Арсеналі відбулася презентація українського перекладу книги. У студії Громадського радіо письменник Жмирич порівнював війни в Хорватії та Україні.

Це цікаво: Хорватія створила “з нуля” власну, незалежну від Сербії, систему книговидавництва і книгорозповсюдження. Становлення відбувалося за безпосередньої підтримки держави.

Джерело:  Publishing Perspectives

Зреферували: Валерія Ткаченко і Лана Соколюк

Поширте у соціальних мережах:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *