“Марберська сітка” — макет, що назавжди змінив книжкові обкладинки

У 1961 році польський графічний дизайнер на ім’я Ромек Марбер задумав сітку для обкладинки книг Penguin, яка стала однією з найвідоміших і визнаних макетів усіх часів.

Марбер

Обкладинки Марбера для The Economist – 1961

До розробки та впровадження макета, Penguin прагнув віддавати перевагу простим друкарським обкладинкам для своїх публікацій.

У 1961 році, після дизайнів Марбера для The Economist, які усіх вразили, тодішній художній керівник Германо Фасетті доручив йому створити обкладинки для книг Симеона Поттера «Мова в сучасному світі» та «Наша мова».

Знову вражений талантом Марбера, Фасетті попросив його та колег–дизайнерів запропонувати новий підхід для серії кримінальних романів Penquin.

Марбер детально проаналізував те, що було потрібно для макета, і створив сітку на основі  власних спостережень. Він усвідомлював, що «Пінгвінівські» серії видань про кримінал не змінювали свого стилю понад 25 років. Тому дизайнер залишив традиційний зелений колір, тільки трішки освіживши його.

Побудова сітка Марбера?

Розташовуючи інформацію про книгу та автора у верхній третині сторінки, він залишив більше ніж дві третини обкладинки для ілюстрації. Марбер вважав, що цього простору буде достатньо для захоплення уваги читача і для продажу книги.

Класичний макет «Марберської сітки»

У 1962 році Герберт Спенсер, британський дизайнер і засновник журналу про дизайн «Типографіка» (Typographica), опублікував статтю, присвячену історії обкладинки пінгвінів. Там він і розповів про недавній ребрединг, але жодним чином не згадав Марбера як автора обкладинок.  Спенсер приписав новий дизайн арт-директору Фасетті.

Марбер був дуже розчарований. Але після довгих умовлянь друзів та колег написав Спенсеру неформального листа, у якому пояснив ситуацію. Скоро вийшов новий випуск «Типографіки» (Typographica) зі спростуванням попередньої інформації.

Сьогодні дизайн Марбера є синонімом до книг Penguin. Багато людей можуть розпізнати їхню книгу лише з макета, просто тому, що вони так добре відомі як «класичні пінгвіни». А сучасні дизайнери все ще застосовують сітку Марбера, тільки модифікуючи дизайн так, щоб той відповідав сучасним тенденціям.

Джерело: A brief history of the ‘marber grid’ – the layout that changed book covers forever. The Book Design Blog
Опубліковано: 22.05.2011 р.
Зреферувала: Кладик Катерина

Поширте у соціальних мережах:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *