В Італії ухвалили закон щодо просування та підтримки читання

Національний план дій з просування читання прийнятий постановою міністрів протягом 12 місяців від дати набуття законом чинності, а потім буде оновлюватися кожні три роки. План гарантує збалансований територіальний розподіл передбачених ним заходів. При визначенні пріоритетів береться до уваги поширення звички до читання, зокрема за допомогою запланованих заходів публічного читання; заохочення читання в бібліотеках і книгарнях; вдосконалення передового досвіду популярізації читання; забезпечення умов для конкретних груп читачів та районів з найвищим рівнем бідності освіти та культури. 

Окрім того, план передбачає сприяння читанню в ранньому дитинстві; сприяння читанню в структурах соціальної допомоги людям похилого віку та в лікарнях, а також в’язням, особливо покараним неповнолітнім; сприяння доступу публікації видань для людей, які мають проблеми з читанням або фізичні чи сенсорні вади; сприяння створенню інтегрованого культурного кола для просування читання, – “Ad alta voce”.

Для реалізації кошторису створено фонд, бюджет якого становить 4 350 000 євро на рік, починаючи з цього року. Фонд, яким керує Центр книги та читання, розподіляється щороку відповідно до процедур, встановлених міжвідомчим декретом. Координація, виконання заходів Плану, моніторинг запланованих заходів та оцінка результатів довірена Центру книги та читання, який кожні два роки готує документ із результатами моніторингу та оцінки результатів, передається до палат.

На місцевому рівні (у регіонах і муніципалітетах) будуть затверджені, місцеві програми з читання, в яких візьмуть участь бібліотеки та школи. Більш конкретно, місцеві угоди передбачають, виходячи з Національним/ого планом/у дій і територіальних особливостей, заходи, спрямовані на збільшення кількості постійних читачів. Для цього передбачається фінансування.

Щороку одному з італійських міст надаватимуть звання італійської столиці книги в нагороду за досягнення. Проекти міста-переможця, фінансуватимуться у межах 500 000 євро щорічно.

Забезпечуватиметься постійний контакт зі школами та бібліотеками. Кожна школа Поло повинна сприяти співпраці між школами та місцевими установами. Організовуватиметься навчання працівників шкільних бібліотек. На навчання персоналу виділять мільйон євро.

Для боротьби з бідністю в галузі освіти та культури буде створено «культурну карту» номіналом у 100 євро. Картка призначатиметься для придбання книг громадянами Італії та іноземцями, які проживають в Італії та належать до економічно неблагополучних сімей. Для цього створено спеціальний фонд розміром у мільйон євро на рік, який може інтегруватися із надходженнями, від приватних суб’єктів чи компаній.

Планують створити реєстр якості бібліотек і книжкових магазинів.

Будуть внесені зміни щодо регулювання ціни книг. Максимальна знижка у відсотках буде зменшена до 5 %. Обмеження не поширюються на продаж книг, призначених для використання установою, у бібліотеках. До того ж, протягом одного місяця на рік видавництва зможуть встановити знижки до 20%, за винятком нових книг, випущених за останні 6 місяців. Навіть у відділах продажу можна буде застосовувати знижки на книги максимум до 15% лише раз на рік. Через 12 місяців з від дня набрання чинності законом парламент повинен скласти урядовий звіт про наслідки впровадження нових положень.

Неоднозначна реакція на новий італійський закон про читання

Закон, який об’єднує Парламент, але розділяє видавців. Таким став законопроект, щодо сприяння та підтримки читання, який набув чинності 1 січня 2020 року.

Першими його підписали Флавіа Пікколі Нарделлі і доповідачка Алессандра Карбонаро від руху «5 Stelle». Також його рішуче захищав Альберто Бонісолі, який згодом в одному з інтерв’ю скаржився на зменшення знижки на продаж книг від 15 % до 5 % .

«Це єдиний спосіб захистити об’єкт книги. Навіть гігантам інтернет-продажів, як Аmazon, доведеться адаптуватися», — пояснив міністр. Однак менша знижка зовсім не переконала Італійську Асоціацію Видавців, які піднялися на барикади, стверджуючи, що цей захід призведе до стиснення ринку і завдасть збиток маленьким точкам продажу, які навпаки потрібно захищати.

«Деякі видавці — хороші люди, але вони думають, як у часи вугільних шахт, — продовжує Бонісолі. — Книга — це не зовсім продукт. Це як лікарський засіб, який потрібно захищати. Ми повинні знайти інструменти для збільшення торгових точок на всій території. Моя мрія – це можливість вибрати, де придбати книгу та як це зробити, пам’ятаючи, що більшість імпульсивних придбань відбуваються в книгарнях».

«Закон дуже масштабний, і мені шкода, що він зведений лише до суперечки щодо знижок на книги», — пояснює депутатка Карбонаро. За її словами, план дій створений заради переоцінки книги за допомогою низки стратегій, спрямованих на певні вікові групи чи території, як, наприклад, шкільні бібліотеки.

Стаття 7 Закону описує одну з неймовірних новинок: «культурна картка», тобто 100 євро на рік, щоб купувати книги онлайн без причини перепродавати їх. У тексті закону ще не визначено деталей, але таких карток випустять приблизно 50 тисяч.  Це буде корисно тим, хто декларує до податкової інспекції менше 20 тисяч євро доходу.

«Було вирішено поставити обмеження на знижки, аби заблокувати систему диких рекламних кампаній, які потроху знищують книгарні, — говорить Карбонаро. — Лише за останні роки вони закрили дві тисячі малих торгових точок! Тринадцять мільйонів італійців не мають книгарень біля будинку чи навіть у своєму районі. Це доводить, що книгарні в мікрорайонах, передмістях і небезпечних районах діють як гарнізони. «Реєстр бібліотек», забезпечить просування культури».

Більше про Італію: ВидРА мандрує: Італія

Джерела: https://temi.camera.it/leg18/provvedimento/promozione-e-sostegno-della-lettura.html; https://www.ilfattoquotidiano.it/2019/07/15/libri-la-riforma-che-unisce-i-parlamentari-e-divide-gli-editori-ma-lostacolo-maggiore-alla-lettura-sono-gli-intellettuali/5321575/
Дата звернення: 19 лютого 2020 р.
Переклала та зреферувала: Олександра Телепова.

Поширте у соціальних мережах:

1 коментар до “В Італії ухвалили закон щодо просування та підтримки читання

  1. Сповіщення: 7 майбутніх змін у видавничій справі: що варто знати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *